Hoezo, de regering doet niets voor het klimaat?
Gepubliceerd op
Tijdens de klimaatbetoging van 11 oktober was de federale regering kop van jut voor de tienduizenden betogers. Achteraf gezien bleek dit niet nodig. Want in tegenstelling tot wat de betogers menen, heeft de federale regering echt wel het beste voor met het klimaat.
Getuige daarvan moeten we enkel een blik werpen op het daadkrachtige en waarlijk visionaire optreden van de ministerraad op 25 september 2026. Die dag keurde de ministerraad een ontwerp van koninklijk besluit goed. Dit gebeurde op voorstel van minister van Mobiliteit Jean-Luc Crucke en heeft betrekking op een wijziging van het koninklijk besluit van 17 oktober 2016 inzake de tachograaf en de rij- en rusttijden.
Maar wat heeft dat KB nu met het klimaat te maken? Wel, het KB stelt bepaalde voertuigen volledig vrij van de naleving van de reglementering inzake rij- en rusttijden! Specifiek gaat het om voertuigen die aangedreven worden door een elektrische of waterstofmotor, met een maximale toegelaten massa van ten hoogste 4.250 kg, en dat wordt gebruikt voor goederenvervoer binnen een straal van 100 km rond de vestiging van de onderneming.
Rij- en rusttijden op de schop
Zodra je met een bestel- of vrachtwagen rijdt die elektrisch aangedreven wordt (of door middel van waterstof), hoef je je van rij- en rusttijden helemaal niets (!) meer aan te trekken. Van een lumineus voorstel gesproken!
Wetende dat het de bedoeling is dat in de (liefst zo nabij mogelijke) toekomst àlle bestel- en vrachtwagens enkel nog elektrisch of door middel van waterstof aangedreven zullen worden, komt dit er dus op neer dat voor geen enkele van de betrokken bestel- en vrachtwagens nog rij- en rusttijden zullen moeten gerespecteerd worden.
Kan je je het ecologische walhalla al voorstellen? Chauffeurs die met van vermoeidheid bloeddoorlopen ogen, maar met een stralende glimlach de straten berijden, gloeiend van trots omdat ze hun steentje voor het klimaat bijdragen! Geef de leden van onze regering een standbeeld!
Auteur: Lander.vanderlinden@abvv.be
p.s.: voor het geval het niet duidelijk genoeg verwoord zou zijn; bovenstaande stuk werd geschreven vanuit een ironische insteek. We beschouwen de door de regering goedgekeurd maatregel, namelijk het vrijstellen van de bestel- en vrachtwagens in kwestie van het naleven van de reglementering inzake rij- en rusttijden, als je reinste waanzin en zo onverantwoord als maar kan zijn.
p.p.s.: volgens experts zijn bestelwagens (en wellicht ook vrachtwagens) op waterstof onzinnig vanuit ecologisch, efficiëntie- en kostenperspectief, en is elektrificatie de toekomst.